Każda firma i marka chce mieć swoje logo, bo to niezbędne narzędzie budujące jej rozpoznawalność. Identyfikacja wizualna tworzy spójny obraz firmy i buduje właściwe relacje z odbiorcami. Określona, stała symbolika pozwala na łatwą identyfikację, że odbiorca ma do czynienia właśnie z tą konkretną firmą. Konsekwencja w używanych elementach graficznych tworzy wizerunek firmy profesjonalnej i godnej zaufania. To dlatego warto zdecydować się nie tylko na stworzenie samego logo, ale poprosić specjalistów również o stworzenie księgi znaku.
Księga znaku jest zbiorem zasad opisujących stosowanie znaku. Zawiera wszelkie możliwe odmiany znaku wraz z propozycjami ich stosowania i sugestiami dotyczącymi kolorystyki. Inaczej mówiąc, księga znaku to zbiór informacji na temat logo, które pozwolą na jego prawidłowe i efektywne wykorzystywanie. Przestrzeganie zawartych w niej zasad sprawi, że firmowe materiały reklamowe będą ujednolicone, a wizerunek firmy jednorodny. Podstawowa księga znaku składa się z 7 kart, na których znajduje się odpowiednia zawartość:
- opis budowy logo lub logotypu
- kolorystyka
- logo na siatce
- wersja czarno-białą i achromatyczną
- pole ochronne wokół logo lub logotypu
- reguły dotyczące kroju pisma, zalecane odmiany i wielkości
- przykłady prawidłowej i nieprawidłowej formy logo lub logotypu.
Podstawowa księga znaku jest narzędziem przydatnym dla pracowników firmy, jak i agencji reklamowych i firm public relations, gdyż pomaga integrować symbolikę firmy. Z kolei bardziej rozbudowana księga znaku może zawierać już gotowe projekty z użyciem logo czy logotypu – reklamę prasową, banner, grafikę na samochody itd.
Ze względu na liczne zalety, księga znaku powinna powstawać zawsze w tym samym momencie co logo. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami, jednak jest to inwestycja długoterminowa i przynosząca pozytywne rezultaty.