Marketing szeptany – ogromna siła virali

Marketing internetowy to dziś jedno z najlepszych, bo najefektywniejszych, narzędzi reklamy. Współczesny biznes jest tego świadomy. Firmowa strona WWW to już standard, ale odbiorca musi na nią najpierw trafić. W jaki sposób ma się dowiedzieć o naszym istnieniu i atrakcyjnej ofercie? Tu z pomocą przychodzi odmiana marketingu internetowego, jaką jest marketing szeptany. Jego istotą jest zachęcenie klientów do dobrowolnego dzielenia się pozytywnymi opiniami o marce. Opiera się on na sile rekomendacji, jakie codziennie możemy usłyszeć z ust rodziny czy znajomych. Statystyki wskazują, że pozytywne opinie wpływają na decyzje zakupowe klientów. Każdy z nas jest w stanie to potwierdzić. Po pozytywnej recenzji idziemy do kina na film, poszukując lekarza specjalisty wybieramy najbardziej chwalonego, kupując kosmetyki sugerujemy się opiniami o ich skuteczności. Rekomendacje mają ogromną siłę oddziaływania, przekładają się na większą sprzedaż i wzmacniają wizerunek marki. Sztuką jest jednak skłonić klientów do dzielenia się nimi w Internecie: na blogach, w mediach społecznościowych czy na forach tematycznych. Temu służy jedna z form marketingu szeptanego – viral.

Viral, czyli wirus, to nic innego jak atrakcyjny komunikat, po zapoznaniu z którym jego odbiorca przesyła go dalej. Tym sposobem przekaz rozprzestrzenia się w sieci, zarażając kolejnych użytkowników – stąd nazwa wirus. Co może być wirusem? Najczęściej jest to filmik, ale może być to także zdjęcie, animacja czy tekst. A jaki musi być? Interesujący, zabawny, może kontrowersyjny, na pewno wywołujący emocje. Przede wszystkim jednak liczy się pomysłowość i oryginalność. Viral musi być na tyle atrakcyjny, by ludzie chcieli się nim dzielić i o nim mówić. Zawarty w viralu przekaz powinien być natomiast subtelny, a nie nachalny. Dobrze jest kiedy reklamowany produkt pojawia się na końcu – jak w słynnej reklamie wody Evian – Roller Babies. Jak pokazują liczne przykłady, marketing viralowy nie musi być drogi. Zdarzają się virale kręcone nieprofesjonalnym sprzętem, a zdobywające ogromną popularność. Bo najważniejsza jest chwytliwa treść.

Nie ulega wątpliwości, że viral jako metoda promocji ma same zalety. Do najważniejszych trzeba zaliczyć:

  • nieograniczony zasięg działania
  • szybkość działania
  • niskie koszty dotarcia do klienta
  • wzmocnienie wizerunku i rozpoznawalności marki.

Z viralami ma do czynienia codziennie niemal każdy użytkownik Internetu, co jest najlepszym dowodem na to, że jest to najskuteczniejsza metoda dotarcia do potencjalnego odbiorcy.

Używamy plików cookie, aby zapewnić Ci najlepszą jakość.