Projektowanie reklam – 7 najczęściej popełnianych błędów

Reklama jest dźwignią handlu. To najlepsze narzędzie do zakomunikowania naszej oferty handlowej czy biznesowej. Aby reklama była skuteczna musi być przemyślana. Najważniejsze to unikać błędów. Oto 7 najczęściej popełnianych:

 

  1. Brak ważnych informacji.
    Projektując reklamę należy pamiętać o tym, by uwzględnić w niej najważniejsze informacje dla potencjalnego klienta. Chodzi tu zwłaszcza o naszą nazwę i adres, pod którym można nas znaleźć – czy to w Internecie, czy to w „realu”. W reklamie muszą się znaleźć informacje ułatwiające klientowi kontakt z nami.
  2. Zbyt duża ilość informacji.
    To oczywiste, że chcielibyśmy za pomocą reklamy przekazać jak najwięcej informacji o nas i naszej ofercie. Jednak umieszczenie w reklamie zbyt dużej ilości informacji, sprawia, że staje się ona nieczytelna. Żyjemy w czasach kultury obrazkowej i zbyt wiele tekstu powoduje, że odbiorca nie jest w stanie skupić się na przekazie.
  3. Brak korzyści dla klienta.
    W reklamie powinna się pojawić kluczowa dla klienta obietnica, którą gwarantujemy spełnić. Korzyść powinna być na tyle konkurencyjna względem innych firm, by klient nie miał wątpliwości, że ma wybrać właśnie nas. Popularnym błędem jest pisanie o cechach, zamiast o korzyściach.
  4. Nieświadoma kontrowersja.
    Należy uważać z wszelkiego rodzaju grami słownymi w reklamach czy doborem grafiki ilustrującej slogan – reklamy seksistowskie czy rasistowskie sprawią, że będzie o nas głośno, ale nie przysłużą się sprzedaży.
  5. Brak określenia odbiorcy reklamy.
    Określenie grupy docelowej powinno być jedną z pierwszych czynności przed przystąpieniem do projektowania reklamy. Odpowiedź na pytanie: kim jest mój odbiorca, pomoże przygotować lepszą, bardziej trafną ofertę, która na pewno dotrze do właściwych osób.
  6. Skupianie się na firmie, a nie na kliencie.
    Klienta obchodzi tylko on sam. Nie obchodzi go dana firma, lecz produkt lub usługa, którą może mu ona zaoferować. Szkoda więc miejsca w reklamie na zbędne informacje o nas, które i tak się nam nie przysłużą. Reklamę należy ukierunkować w całości na klienta, przedstawiając mu korzyści ze współpracy z nami.
  7. Zbyt duża ilość kolorów.
    Oczywiście, reklama musi przyciągać wzrok, ale zbyt pstrokata może być odbierana niepoważnie lub nieprofesjonalnie. Kolory nie mogą zaburzać czytelności tekstu i muszą być adekwatne do branży, w której działamy. Szaleństwo kolorystyczne w reklamie zakładu pogrzebowego zdecydowanie nie jest na miejscu.